Kedves Tulajdonosok!
Szeretnénk Önöket tájékoztatni az eddig történtekről a felszámolással kapcsolatban.
2023.02.21-én elkezdődött a szövetkezet felszámolása. Pár nappal később a piros épület tulajdonosaival és az általuk felkért ügyvéddel közösen egy konzultációt tartottunk. A megbeszélés fő irányzata a társasházzá alakulásunk és a felszámolás minél rugalmasabb lebonyolítása volt.
A sárga épületek tulajdonosai is felkértek egy ügyvédet. Ott nem volt szükség lakógyűlésre, mindenki a társasházzá alakulás mellett tette le a voksát.
Időközben megtudtuk a felszámolóbiztos elérhetőségét, akivel fel is vettük volna a kapcsolatot. Sajnos őt nem lehetett elérni, bár több tulajdonos, az ügyvéd és jó magam is csak az asszisztenséig jutottunk el. Az asszisztens hölgy többnyire készségesen válaszolt a kérdéseinkre, de a részükre fontos kérdéseknél csak a csődtörvényre és a jogszabályokra hivatkozott.
Most egy kritikus ponthoz értünk a szövetkezettel kapcsolatban.
Egyik alkalommal a csődtörvényre hivatkozva közölte, ha nem tudunk fizetni a hitelezőknek, illetve a közszolgáltatók számláit, akkor a szövetkezet tulajdonában lévő területeket elárvereztetheti.
Ez a terület az udvarok, parkolók, gondnoki iroda.
A felszámolónak erre minden jogi alapja és hatalma megvan.
Belegondolni is szörnyű, hogy mi lenne a tulajdonosokkal, ha tényleg megtörténne. Az udvar és a parkoló másé lenne, a tulajdonosoké pedig csak a lakásuk.
Az ügyvédek közösen válaszlevelet fogalmaztak meg a felszámolónak, melyben az esetleges lehetőségekről, illetve jogszabályokról konzultáltak.
Az asszisztensnővel való újabb telefonbeszélgetés után felmerült ismét egy lehetőség, de erről is csak szűkszavúan és a csődtörvényt hangoztatva fogalmazott, de rengetegszer ismételgette az egyezség szót. Egyik tulajdonostársunk és az ügyvéd is többször áttanulmányozták a csődtörvény ide vonatkozó paragrafusait, amiből a következőket vontuk le.
A Cégbíróság által kijelölt Via Bonissima Kft rettenetesen elfoglalt és a mi ügyünk számukra csak nyűg. Minél hamarabb szeretnék befejezni a felszámolást. Erre a tényre az asszisztens is többször utalt a beszélgetések alatt. A jövő hét csütörtökig beadandó 2022-es év elszámolási mérlegének határideje is ezt igazolja. Vagyis, gyorsan le akarják zárni az ügyünket, úgy, hogy mindenki a pénzéhez juthasson. ( a felszámoló cég, a közműszolgáltatók, biztosítási díj, gondnok illetménye)
Ez azt jelenti, hogy a felszámoló, ha nem áll rendelkezésre a hitelezők számára (költségek) és a felszámolás költségeinek a fedezésére elég pénz a bankszámlán, akkor értékesít(het), abból, ami értékesíthető, hogy a hitelezők igényeit ezzel kielégítse.
Ezt a helyzetet nagyon el kellene kerülnünk. A költségeket így, vagy úgy meg kell fizessük. Egyeztettünk a könyvelőnkkel, aki elvállalta, hogy még a hét végén elvégzi a 2022.év könyvelését, és azt a határidőig el tudjuk küldeni a felszámolónak.
A három épületnek közösen kb.: 3.000.000 Ft-ja volt 2022. év végén. Sajnos még mindig vannak olyan tulajdonosok, akik a 2022-es évre visszamenőleg is tartozása van, ami kb.: 480.000 Ft.
Ez az összeg a könyvelés után pontosítva lesz.
Az anyagi helyzetünk tisztázása után jelenleg két lehetőségünk van.
1.) Elegendő pénzünk legyen a bankszámlán, melynek a fent említett hitelezői igényeknek a kielégítése volna a célja. Ezzel elkerülhető a felszámoló általi értékesítés.
2.) Ha nem elegendő a pénzünk a bankszámlán, akkor a hiányzó összeget a terület értékesítéséből fedezné a felszámoló.
". A Cstv. 64. §-ának 2012. február 28-án történt hatályon kívül helyezése és a lakásszövetkezeti törvény módosítása miatt azonban először a hitelezők igényét kell kiegyenlíteni, és csak az esetlegesen fennmaradó vagyon tulajdonjoga osztható szét. [A Cstv. módosításáról szóló 2011. évi CXCVII. törvény indokolása csak a Cstv. és a lakásszövetkezeti törvény közötti koherenciaproblémára hivatkozott a lakásszövetkezeti törvény 54. § (4) bekezdésének módosításánál."
Rémisztő ez a helyzet, de úgy néz ki, hogy menthető, ha megfelelő pénzösszeg áll rendelkezésre a bankszámlán.
A felszámolás költségeire és fennmaradó futó költségekre (közös költségek stb.) célszerű lenne pénzt összegyűjteni (mindhárom ház egyenlő mértékben), majd ha megvan, akkor egyben befizetni a tátikás számlára, hogy bőven elég legyen mindenre a szövetkezet bankszámláján összegyűlt összeg.
Ezzel elkerülhető a felszámoló általi "értékesítés", melynek a hitelezői igényeknek a kielégítése volna a célja.…
Mivel az idő rettenetesen sürget, a jövő csütörtöki ( 04.27) határidő miatt, ezért kérünk minden tulajdonost, hogy a 2023.év várható költségeire ( közös költség, vízdíj, biztosítás, gondnok illetménye, illetve a felszámolás díja/költsége) a közös költség első részletének, utaljon át, lehetőleg 04.26-ig (szerdáig)
30.000 Ft-ot.
a K&H Bank 10403040-69525750-49531001 számlára
Kedvezményezett: Nagy Árpád
Eddig minden év elején volt egy 15.000 Ft-os előleg bekérve a tulajdonosoktól. Most ennél többet kellene befizetni.
Az így összegyűlt pénz lesz egy összegben átutalva szerdán este a tátikás bankszámlára, ezzel remélhetőleg elegendő pénzünk lesz a felszámolás lebonyolítására.
Erről az utalásról mindenkit tájékoztatunk.
A befizetésekről pontos kimutatást vezetünk, mint mindig. Így kimutatható lesz, hogy ki mennyit fizetett előlegként a 2023-as közös költségbe. Természetesen a pontos összeg tudatában a véglegesen megállapított közös költség díjából ezt jóváírjuk.
A fennmaradó vagyon és vagyon elemek kerülnek közös tulajdonba, vagy szétosztásra, fentiek szerint, tehát megmarad amit befizetünk, (annak a maradványa,) melyet majd lehet további közös költségekre, vagy felújításra fordítani, az újonnan alakult társasház esetében is.
Balatonboglár, 2023. 04. 21
Köszönjük az együttműködést:
Tulajdonosok, ügyvédek és a gondnok
RIOGATÁS
Pénteken, április 21.-én megjelent a volt gondnok levelező listáján egy aláírás nélküli levél. Nem lehet tudni melyik bizonytalan mentális státuszú személy írta. Valószínűleg az, aki nagyon szeret vállalkozókkal tárgyalni, majd pedig a megállapodásokat a tagság előtt titokban tartani. Ha nem tudná valaki, az Ő „érdeme” a szövetkezet felszámolása is. Most a téma: minden szövetkezeti tulajdon elárverezése. A levélen aláírás helyett ez a szöveg állt: „Tulajdonosok, ügyvédek és a gondnok”. (No comment!)
Valami miatt a levélírók úgy érzik, hogy nekik közvetíteni kell a felszámoló cég és a tulajdonosok/haszonélvezők között. Nem kell! Nem kell bennünket félre tájékoztatni. Nekik sem lehet játékszerük Tátika.
Mindannyiunknak meg kell tanulni, ahogy a hatóságokat sem lehet sürgetni, úgy a felszámolót sem. Honnan tudjuk, hogy a Via Bonissima hogyan ütemezi a szövetkezet felszámolását; ne akarjuk a felszámoló céget irányítani!
Miután a Tátika üdülőszövetkezet felszámolás alatt van; előlegként lehet mindenkitől azonos összeget kérni, végleges befizetést viszont szigorúan a négy évtizede megszokott arányok alapján a felszámolóbiztos fogja bekérni.
Miért kellene olyan magánszemély számlájára fizetni bármit is, aki a városi legenda szerint korábban két munkahelyet is el kellet hagyjon. A Szövetkezet OTP-nél vezetett számlájára befizetni mindenkor-, kifizetni viszont csak a felszámolóbiztos engedélyével lehet. Én a minap kísérletként befizettem a TÁTIKA OTP-nél vezetett számlájára egy bizonyos összeget.
Ha a felszámoló szólít fel fizetésre valakit, annak viszont haladéktalanul eleget kell tenni.
(Riogatási előzmények: Vízorr, tetőtér beépítés, villanyhálózat felújítás, gáz nyomásszabályzó csere, féltető csere, gondnok nélkül nem lehet kaput nyitni, felszámolás.)