Kaposvári Törvényszék Cégbírósága
Cgt.14-20-000269/13
A Kaposvári Törvényszék Cégbírósága a Cg.14-02-000773 számon bejegyzett TÁTIKA Üdülőfenntartó Szövetkezet (8630 Balatonboglár, Március 15. tér 6-8.; adószáma: 10119099-1-14) cég ellen hivatalból indult törvényességi felügyeleti eljárásban meghozta a következő
V É G Z É S T
A bíróság megállapítja a társaság jogszabálysértő működését, egyben törvényességi felügyeleti intézkedésként a legfőbb szerv - szövetkezet közgyűlése - összehívására Gazda Sándor Endréné volt vezető tisztségviselőt rendeli ki.
A társaság a legfőbb szervi ülést legkésőbb 2021. február 15. napjáig köteles megtartani. A közgyűlésen meghozott határozatok alapján a cégbírósághoz a változásbejegyzési kérelmet legkésőbb 2021. március 15. napjáig köteles benyújtani.
A legfőbb szerv - közgyűlés - kötelező naprendi pontjai:
1./ Javaslat a szövetkezet igazgatósági tagjainak és az igazgatóság elnökének személyére.
2./ Az igazgatósági tagok és az igazgatósági elnök megválasztása.
3./ Javaslat a felügyelőbizottsági tagok és a felügyelőbizottság elnökének személyére.
4./ A felügyelőbizottsági tagok és a felügyelőbizottság elnökének megválasztása.
5./ Javaslat a szövetkezet alapszabályának módosítására abban a körben, hogy a szövetkezet közgyűlését a székhelyétől eltérő címen is megtarthatja-e.
6./ Szükség esetén a fentiek szerinti alapszabály módosítása.
Figyelmezteti a bíróság társaságot, hogy a további mulasztás esetén - amennyiben a törvényes működését a jelen végzésben meghatározott határidőn belül nem állítja helyre - a működéstől eltiltja, egyben megszűntnek nyilvánítja és elrendelni a kényszertörlési eljárása megindítását.
Kötelezi a társaságot, hogy fizessen meg a Magyar Államnak - az állami adóhatóság külön felhívására, az abban megjelölt időben és módon - 100.000.- Ft (azaz: egyszáz-ezer forint) törvényességi felügyeleti illetéket.
A végzés ellen a kézbesítéstől számított 15 (tizenöt) napon belül a Pécsi Ítélőtáblához címzett, de a Kaposvári Törvényszék Cégbíróságánál 1 (egy) példányban elektronikus úton benyújtható fellebbezésnek van helye. A fellebbezéshez csatolni kell a fellebbezési illeték (30.000.- Ft) elektronikus úton történő megfizetését igazoló MÁK igazolást. A Pécsi Ítélőtábla előtti eljárásban a fellebbező fél részére a jogi képviselet kötelező. Ha a fellebbezést előterjesztő fél jogi képviselővel nem rendelkezik, a fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja.
I n d o k o l á s:
A bíróság 2006. évi V. törvény (Ctv.) 76.§ (1) bekezdés a./ pontja szerinti jogkörében eljárva, a Ctv. 74.§ (1) bekezdés b./, c./ és d./ pontjai alapján hivatalból kezdeményezett törvényességi felügyeleti eljárást a társasággal szemben tekintettel arra, hogy a cégjegyzék 13/19. alrovata hatályos adatként tartalmazza Gazda Sándor Endréné vezető tisztségviselő adatát, holott nevezett jogviszonya lemondással a Ptk. 3:25. § (1) bekezdés d./ pontja alapján megszűnt. A már nem valós adat sérti a cégnyilvántartás közhitelességét, a cég működése pedig az új vezető tisztségviselő megválasztásának, illetve ezen adatok cégjegyzéki átvezetése hiánya okán jogszabálysértő (Ctv. 22.§ (1) bekezdése és Ctv. 74.§ (1) bekezdés b./ és d./ pontjai).
A cég cégjegyzéke a 15/26, 15/27 és 15/30 alrovatokban hatályos adatként tartja nyilván a felügyelőbizottsági tagok adatait, holott nevezettek jogviszonya a Ptk. 3:26.§ (5) bekezdése szerint alkalmazott Ptk. 3:25.§ (1) bekezdés d./ pontja alapján megszűnt, a határozott jogviszonyuk lejártát megelőzően. A már nem valós cégjegyzéki adatok sértik a cégnyilvántartás közhitelességét, a cég működése pedig jogszabálysértő, mivel a megváltozott adatok törlése iránt, a Ctv. 50.§ (1) és (5) bekezdése szerint alkalmazott Ctv. 34.§ (1) bekezdése szerinti határidőben változásbejegyzési kérelmet nem terjesztett elő, illetve azt a nyilvántartó bíróság nem vezette át (Ctv. 22.§ (1) bekezdése és Ctv. 74.§ (1) bekezdés b./ és d./ pontjai).
A cég működése jogszabálysértő, mivel legfőbb szervi üléseinek összehívásakor nem tartja be a működésére irányadó, Ptk. 3:17.§ (4) és (5) bekezdéseiben írt szabályokat. Az anyagi jogi főszabály alóli eltérést hatályos alapszabálya sem engedi. Ezen anyagi jogi szabály figyelmen kívül hagyása a közgyűlésen meghozott határozatok érvénytelenségét eredményezi - nincs 100%-os részvétel a közgyűlésen -, mivel a nem szabályosan összehívott legfőbb szervi ülés érvényes határozatot csak a Ptk. 3:17.§ (6) bekezdése esetében hozhat. Az ilyen közgyűlési határozatokon alapuló változásbejegyzési kérelem változás alapjául nem szolgálhat, azt a nyilvántartó bíróságnak el kell utasítania. (Ctv. 74.§ (1) bekezdés c./ és d./ pontjai)
A bíróság a Ctv. 80.§ (1) bekezdése szerinti felhívást tartalmazó végzést kibocsátotta, azt a cég cégkapuján 2020.08.28. napján letöltötte, így az szabályszerűen kézbesítésre került.
A társaság a bíróság felhívására a törvényességi felügyeleti eljárásban előterjesztett beadvánnyal észrevételt nem tett, a cégbírósághoz változásbejegyzési kérelmet a mai napig nem nyújtott be.
Ugyanakkor megállapítható, hogy a társaság a jogszabálysértő állapotot megkívánta szüntetni, hiszen 2020. szeptember 12. napjára - bár nem szabályosan - Gazda Sándor Endréné volt vezető tisztségviselő összehívta a közgyűlést és a meghívóban feltüntetett napirendi pontok között az új vezető tisztségviselő (tisztségviselők) és a felügyelő bizottsági tagok megválasztása is szerepelt. Ráadásul a közgyűlés szabályszerűen a székhelyére került összehívásra. Azonban Gazda Sándor Endréné - lemondása miatt - jelenleg nem vezető tisztségviselő és figyelemmel a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 317.§ (1) bekezdésére a közgyűlés összehívására nem jogosult. Erről a bíróság Cgt. /7 sorszámú végzésével a társaságot tájékoztatta, erre tekintettel a közgyűlés nem került megtartásra.
A társaság változásbejegyzési kérelmet sem tud benyújtani, hiszen a társaságnak jelenleg nincs vezető tisztségviselője és felügyelő bizottsági tagja. Jogi képviselő részére meghatalmazást képviseletre jogosult személy hiányában a társaság nevében senki nem tud adni.
A fentiek miatt a társaság a jogszabálysértő állapotot megszüntetni nem tudja. A Ctv. 72.§ (1) bekezdése szerint a törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a cégnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a cégbíróság intézkedéseivel a cég törvényes működését kikényszerítse. A cégbíróságnak nem célja az, hogy egy működni kívánó cég, társaság megszüntetésre, majd törlésre kerüljön. A Ctv. 81. § (1) bekezdése értelmében a törvényes állapot helyreállítása érdekében a cégbíróság az intézkedésre okot adó körülménytől, illetve annak súlyától függően alkalmazza a jogszabályban meghatározott intézkedéseket. A társaság jelenleg olyan patthelyzetbe került, amit önmaga képtelen megoldani, ezért a bíróságnak azon intézkedést kell alkalmaznia, ami a jogszabálysértő állapot megszűnéséhez vezet. Erre tekintettel nem tartotta indokoltnak a társasággal szemben a pénzbírság kiszabását (Ctv. 81.§ /1/ bekezdés b. pont), ugyanis a jogszabálysértő állapot megszüntetése a pénzbírság hatására sem lehetséges. Nincs lehetőség a Ctv. 81.§ (1) bekezdés c. és e. pontjaiban meghatározott intézkedések alkalmazására sem.
Így csak a Ctv. 81.§ (1) bekezdés d./ pontjában írt intézkedés alkalmazására van lehetőség. A Ctv. 81.§ (1) bekezdés d./ pontja szerint, ha a cég törvényes működése a legfőbb szervének összehívásával előreláthatólag helyreállítható, összehívja a cég legfőbb szervét, vagy ennek a feladatnak a végrehajtására - a cég költségére - megfelelő személyt vagy szervezetet rendel ki. Ezen intézkedés leginkább akkor alkalmazandó, ha nincs arra jogosult személy, aki a legfőbb szerv ülését összehívja, ugyanakkor a törvénysértő helyzet csak a legfőbb szerv határozatával szüntethető meg, továbbá várható, hogy az összehívott legfőbb szerv olyan döntést hoz, mellyel a cég törvénysértő működése megszűnik. A bíróság álláspontja szerint jelen esetben csak ezen intézkedés alkalmazásával lehet a jogszabálysértő állapotot megszüntetni.
Ugyanakkor a bíróságnak arról is döntenie kellett, hogy ezen intézkedés alkalmazásakor maga hívja össze a legfőbb szervi ülést, vagy arra megfelelő személyt rendel ki. Elsődlegesen célja az volt, hogy a legfőbb szervi ülést maga hívja össze, ezért a társaságtól a tagnyilvántartást be is szerezte. Azonban a rendkívüli és állandóan változó jogszabályi környezetre tekintettel erre lehetőség nincs. A veszélyhelyzetre vonatkozó szabályok betartásával kell a legfőbb szervi ülést megtartani, ugyanakkor a szabályozás folyamatos változása miatt az összehívásról nem tudott intézkedni, tekintettel arra, hogy a bíróság által célul kitűzött időpontokra a szabályok mindig megváltoztak. Ezen felül azt is vizsgálni kell, hogy a legfőbb szervi ülés - a rendkívüli szabályokra tekintettel - elektronikus hírközlési eszköz útján megtartható-e. Így a bíróságnak arra a következtetésre kellett jutnia, hogy a legfőbb szerv összehívásáról dönteni nem tud.
Egyetlen olyan intézkedési lehetőség maradt mellyel a cég törvénysértő állapota megszüntethető, hogy a legfőbb szerv összehívására megfelelő személyt rendel ki. A törvény tételesen nem határozza meg a feljogosítható személyek körét, leginkább a tag, kérelem esetén a kérelmet benyújtó személy, illetve volt ügyvezető lehet megfelelő erre a feladatra. Jelen esetben a volt képviseleti joggal rendelkező vezető tisztségviselő a legalkalmasabb, tekintettel arra, hogy korábban több közgyűlést hívott össze és vezetett le. A nagy taglétszámú szövetkezetnél megfelelő információ hiányában a bíróságnak nincs arra lehetősége, hogy a tagok bármelyikét válassza a legfőbb szervi ülés összehívására. Ezért a bíróság Gazda Sándor Endréné volt vezető tisztségviselőt rendelte ki a legfőbb szerv ülésének összehívására.
A szövetkezett közgyűlését a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően kell összehívni és megtartani, figyelemmel a veszélyhelyzetre vonatkozó jogi szabályok betartására is. E körben a bíróság felhívja a figyelmet a veszélyhelyzet során a személy- és vagyonegyesítő szervezetek működésére vonatkozó eltérő rendelkezések újbóli bevezetéséről szóló 502/2020 (XI.16.) Kormány rendeletre. Ha a közgyűlés megtartására a veszélyhelyzet alatt kerül sor, ezen jogi szabályozást is figyelembe kell venni. Ha pedig a közgyűlés személyes megjelenéssel kerül megtartásra, csak a székhelyén tartható meg, kivéve, ha valamennyi tag megjelenik és mindenki hozzájárul a közgyűlés megtartásához.
A bíróságnak kötelessége a napirendi pontok meghatározása, de csak olyan napirendi pontokat határozhat meg, melyek a társaság törvényes működése helyreállításához elengedhetetlenül szükségesek. Ennél több napirendi pont meghatározása beavatkozást jelentene a társaság döntési autonómiájába. Ezért csak a rendelkező részben feltüntetett napirendi pontokról határozott.
A társaság tagjai a közgyűlés összehívása és megtartása vonatkozásában kötelesek együttműködni a bíróság által kirendelt Gazda Sándor Endréné volt vezető tisztségviselővel. Ha a bíróság által meghatározott határidőben a társaság a törvénysértő állapotot nem szünteti meg a szövetkezet megszűntnek nyilvánítására kerülhet sor és kényszertörlési eljárás lefolytatása után a cégbíróság a cégjegyzékből törölheti a szövetkezetet.
Mindezek alapján a lefolytatott törvényességi felügyeleti eljárásban megállapítható volt, hogy a társaság működése törvénysértő, mivel a cégjegyzék adatai szerint a szövetkezetnek jelenleg nincs vezető tisztségviselője, nem valós adatok szerepelnek a cégjegyzékben és a szövetkezet működése során nem tartja be a szervezetére és működésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket (Ctv.74.§ (l) bekezdés b./, c./ és d./ pontjai).
Ezért a bíróság megállapította a társaság jogszabálysértő működését (Ctv. 74.§ (1) bekezdés b./, c./ és d./ pontjai), egyben a társasággal szemben hivatalból kezdeményezett törvényességi felügyeleti eljárásban a Ctv. 81.§ (1) bekezdés d./ pont szerinti intézkedést alkalmazta, valamint figyelmeztette a további mulasztás jogkövetkezményére is (Ctv. 84.§ (1) bekezdés).
Az 1990.évi XCIII. törvény (Itv.) 65.§ (1) bekezdés alapján kötelezte a társaságot az ott írt mértékű törvényességi felügyeleti illetéknek a Magyar Állam javára történő megfizetésére.
A társaság a jogszabálysértő működését akként szüntetheti meg, hogy a felhívó végzésben és az e végzésben feltüntetett törvénysértő adatok változásának cégjegyzékbe történő bejegyzése végett a közgyűlés szabályszerű megtartása után, jogi képviselő útján változásbejegyzési kérelmet nyújt be a cégbírósághoz.
A végzés ellen a Ctv. 72.§ (2) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 389.§-a és a Pp. 365.§ (2) bekezdés b. pontja alapján fellebbezésnek van helye, melyet a társaságnak a Ctv. 72/A.§ (2)-(3) és (5) bekezdései alapján elektronikusan kell előterjesztenie, jogi képviselő útján, a Céginformációs Szolgálaton keresztül történő benyújtással. A fellebbezési illetéket is előzetesen, elektronikusan kell megfizetni, és az erről szóló MÁK igazolást a fellebbezéshez csatolni kell.
Kaposvár, 2020. december 17.
Dr. Ipolyi Róbert s.k.
bíró
A kiadmány hiteléül:
Kovácsné Fekete Katalin
cégszerkesztő
A Kaposvári Törvényszék Cégbírósága 2020. július 22-én Cgt.14-20-000269 számon hivatalból indított törvényességi felügyeleti eljárást a TÁTIKA Szövetkezet ellen.
________________________________________________________________________________
Jogerőre emelkedett a Cégbíróság Cgt.14-19-000746/27 számú végzése.
A tisztségviselői munkakör betöltésének feltétele a szövetkezeti tagsági jogviszony.
A legutóbbi „vezető tisztségviselő” két év és két hónap elteltével saját magát vette fel „szövetkezeti tagnak”, majd 20 nap múlva 2019. augusztus 17-én lemondott. 2019. szeptember 15.-e óta nincs egyetlen tisztségviselője sem a Szövetkezetnek.
A törvényes működés helyreállítása így a Szövetkezeten belül nem biztosítható.
A Cégbíróság hivatalból indított ez ügyben törvényességi felügyeleti eljárást. Remélhetőleg még az idényben megtartható a következő közgyűlés, amelyre egy kompromisszumos napirendi javaslat e honlapon a „2020. évi közgyűlés” menüpont alatt található. Ha ennél jobb születik, az sikernek minősül.
Remélhetőleg professzionális, jóindulatú elnöke, tőle független szakmájához értő felügyelőbizottsági elnöke valamint megfelelő tisztségviselői lesznek a Szövetkezetnek, akik szükség esetén az Alapszabály II.3.2. o.) szerint javasolják a közgyűlésnek a vagyonkezelés és az épületek üzemeltetésének kihelyezését is.
Kelt: 2020. augusztus 20. napján.
________________________________________________________________________________
A Cégbíróság úgy döntött, hogy a 27-es számmal végzödő végzés jogerőre emelkedéséig senki sem hívhat össze közgyűlést. Ezt követően dönt saját vagy más indíttatásából a Szövetkezet további sorsáról:
A Kaposvári Törvényszék Cégbírósága törvényességi felügyeleti jogkörében saját indíttatásból két végzést hozott a TÁTIKA Üdülőfenntartó Szövetkezet ellen és 100.000.-Ft-ra büntette a Szövetkezetet, mert konokul másodszor is nem megfelelő helyre hívták össze a közgyűlést. Ez az összeg a tagságot bünteti, mert nem jól választották meg a tisztségviselőket. " A cég működése a változásbejegyzési eljáráshoz csatolt cégiratok alapján szabálysértő volt, a jelen speciális együttes döntés keretében kötelezte a a cégbíróság a céget ... törvényességi felügyeleti illeték megfizetésére." Sokkal jobb lett volna, ha az elnököt, vagy az ügyvédet sújtják ezzel az összeggel. Azonban az elnököt nem lehetett büntetni, mert már 2019. augusztus 17-én lemondott. (Lemondását azonban sokáig titkolta a Cégbíróság előtt.) Az ügyvédet meg nem a Szövetkezet bízta meg, hanem két magánszemély (akik tévesen jogosultnak képzelték magukat megbízás adásra.)
A Cégbíróság a két törvényességi felügyeleti kérelmet viszont száz százalékig helyben hagyta.
Most egyáltalán nincs tisztségviselője a Szövetkezetnek. A Cégbíróságnak valakit ki kellene nevezni felügyelő-biztosnak. Még nem tette meg. Remélhetőleg szigorúan eljáró személyt fog kinevezni.
-----------------------------------------------------
A Kaposvári Törvényszék Cégbírósága előtt a Cg.14-02-000773 számon bejegyzett Tátika Üdülőfenntartó Szövetkezet (8630 Balatonboglár, Március 15-e tér 6-8.; adószáma:10119099-1-14) ellen hozott Cgt.14-19-000746/27 számú végzést alulírott Károssy Jenő szövetkezeti tag (1156 Budapest Nyírpalota út 30. IV./27. szám alatti lakos) tudomásul veszem és az alábbi kérelmet terjesztem elő:
Legutóbbi beadványomban felhívtam a figyelmet arra, hogy jelenleg nincs jogszerűen elnöke, igazgatósága sem felügyelőbizottsága a TÁTIKA Üdülőfenntartó Szövetkezetnek.
Gazda Sándor Endréné – a 2019. augusztus 17-i közgyűlésen- , valamint az igazgatósági tagok 2019. szeptember 15-én levélben történt - lemondása a Cégbírósághoz bejelentésre került, amelyet az a Cgt.14-19-000427/14 végzésében a Cégbíróság tudomásul vett, és a Cgt.14-19-000427/16 számú végzés jogerősített. Ezen lemondás tette okafogyottá a hivatkozott törvényességi felügyeleti eljárás folytatását.
Barossné Túrós Éva 2020. február 21-én lemondott. Ugyanakkor a Cégbíróság is a 2019. december 22-én előterjesztett változásbejegyzési kérelmét a Cgt.14-19-000746/27 számú végzésével el is utasította.
Felmerül a kérdés: ki hívhat össze közgyűlést?
Ha valamilyen okból a lemondott dilettáns igazgatóság és/vagy kis létszámú, de agresszív tanácsadói, esetleg machiavelista befolyás alatt álló néhány személy hívhatna össze a közgyűlést, rosszabb lenne a Szövetkezet helyzete, mint a törvényességi felügyeleti eljárásra vonatkozó kérelmek benyújtása előtt volt; és feltehetőleg újabb kérelmek generálódnának.
Tisztelettel kérem a Cégbíróságot a vezető tisztségviselő jogkörét is gyakorló felügyelőbiztos kinevezésére és a cégjegyzékbe hivatalból történő bevezetésére Ctv.82.§ (4).
A vezető tisztségviselő jogkörét is gyakorló felügyelőbiztost - a teljesség igénye nélkül - 2020. június 12-i beadványomban foglalt feladatokkal lehetne megbízni.
---------------------------------------------------
Ime a két Cégbírósági végzés: